Nawigator FX 31 stycznia 2017

EURPLN pozostaje mocny, handel odbywa się  w wąskim paśmie wahań 4.32-4.34. Obecnie EURPLN znajduje się na poziomie 4.3320. Dzisiaj poznaliśmy PKB Polski za 2016 i wyniósł on 2.8%. Jest to jeden z najsłabszych odczytów od wielu lat. Powodem jest spadek  inwestycji publicznych współfinansowanych ze środków UE. W drugiej połowie prognozowane jest odbicie inwestycji publicznych, a co za tym idzie wyższy wzrost PKB.

USDPLN na poziomie ok. 4.0450. Para USDPLN podąża za sentymentem globalnym, a którego lustrzanym odbiciem jest EURUSD, który waha się miedzy 1.0650/1.0750, co powoduje wahania USDPLN pomiędzy 4.0400-4.0600. W  tym tygodniu sporo danych makro z strefy euro i z za oceanu, a wisienką na torcie będzie piątkowe Payrolls z USA.

GBPPLN na poziomie ok. 5.0350.

USDCNH poziomie ok 6.8550.

Strategie zabezpieczające zerokosztowe (przypadek eksportera) nieco niżej niż wczoraj. Mocny złoty, niewielkie pasmo wahań naszej waluty, dodatkowo pozytywny sentyment na rynkach globalnych sprawiają, że premia za ryzyko opcji CALL ulega zmniejszeniu tym samym pogarszając wycenę.

Nawigator FX


Nawigator FX 30 stycznia 2017

EURPLN kontynuuje swoje umocnienie, obecnie jest na poziomie ok. 4.3320. Złotemu sprzyja pozytywny sentyment na rynkach globalnych. W tym tygodniu poznamy dane o PKB za IVQ z Polski i strefy Euro. Konsensus rynkowy jeśli chodzi o PKB Polski wynosi 2.7% r/r.

USDPLN niżej, na  poziomie ok 4.0500. W tym tygodniu sporo danych makro z za oceanu, zatem dolar może cechować się sporą zmiennością. Obecnie EURUSD jest nieco poniżej 1.0700. Przed nami decyzja FOMC (środa), indeks koniunktury ISM (środa i piątek) , Payrolls (piątek).

GBPPLN na poziomie ok. 5.0700.

USDCNH na poziomie ok 6.8680. Obecnie rynki w Chinach są zamknięte z powodu obchodów Nowego Roku.

Strategie zabezpieczające zerokosztowe (przypadek eksportera) wyceniane nieco gorzej niż poprzednio, powodem jest, umacniający się stale EURPLN. W tym tygodniu sporo publikacji danych makro z UE i USA, które są potencjalnym czynnikiem ryzyka i mogą wpływać na wycenę naszych strategii.

Nawigator FX


Nawigator FX 27 stycznia 2017

EURPLN kontynuuje swoje umocnienie na pozytywnym sentymencie do EM, wczoraj spadł nawet  w okolice  4.3300. Obecnie para EURPLN wynosi 4.3430.

USDPLN wyżej na poziomie ok. 4.0680. Powodem jest umocnienie dolara przed dzisiejszym odczytem PKB w USA za 4Q oraz sentymentu konsumentów Michigan.

GBPPLN na poziomie ok. 5.1025.

USDCNH na poziomie ok. 6.8675

Strategie zabezpieczające zerokosztowe (przypadek eksportera) wyceniane nieco gorzej niż wczoraj. Powodem jest mocniejszy złoty, będący efektem pozytywnego sentymentu do EM.

Nawigator FX


Nawigator FX 26 stycznia 2017

EURPLN po kilku dniach niewielkiej zmienności w końcu obrał kierunek ruchu. Na fali dobrego globalnego sentymentu (większość światowych indeksów na plusie), złoty przełamał poziom 4.3650/4.3700 i spadł nawet poniżej 4.3500. Obecnie para EURPLN wynosi ok. 4.3515. Jeśli obecny sentyment się utrzyma dalej, złoty ma szansę kontynuować swoje wzrosty.

USDPLN również niżej, obecnie na poziomie 4.0540. Para ta również przez chwilę znalazła się poniżej poziomu 4.0500. EURUSD obecnie handlowany jest w przedziale 1.07/1.08, co przekłada się na nastepujące przedziały USDPLN 4.05/4.07. W piątek wstępny odczyt PKB w US za 4Q i Wsk. kon. Michigan.

GBPPLN kontynuuje swoje wzrosty o decyzji sądu najwyższego i obecnie wynosi ok. 5.1300.

USDCNH na poziomie ok 6.8330. Jutro rozpoczyna się Chiński Nowy Rok.

Strategie zabezpieczające zerokosztowe (przypadek eksportera) wyceniane gorzej niż wczoraj. Powodem jest mocniejszy złoty niesionym pozytywnym sentymentem na globalnych rynkach. Jeśli obecna sytuacja na rynkach się utrzyma, premia za ryzyko opcji CALL będzie maleć, tym samym pogarszając wycenę strategii zabezpieczających.

Nawigator FX


Nawigator FX 24 stycznia 2017

EURPLN stabilnie, na poziomie ok. 4.3720. Dzisiaj poznamy wskaźniki koniunktury dla poszczególnych krajów strefy euro, natomiast w czwartek  minutes z posiedzenia RPP.

USDPLN poniżej 4.0750. EURUSD ciagle powyżej 1.07 i wszystko na wskazuje, że podąża w kierunku 1.0900.  D. Trump podpisał dekret formalnie kończący starania o udział USA w TPP, co uznane zostało przez inwestorów za czynnik osłabiający dolara.

GBPPLN wyżej na poziomie ok. 5.0750. Powodem jest orzeczenie Sadu najwyższego Wielkiej Brytanii, które wymaga zgody parlamentu do rozpoczęcia procedury Brexit’u.

USDCNH poziomie ok 6.8170. Przed nami Chiński Nowy Rok, wiec na rynku niewiele się dzieje.

Strategie zabezpieczające zerokosztowe (przypadek eksportera) wyceniane poziomach zbliżonych do wczorajszych, a różnice wynikają z nieco innego poziomu kursu spot. z tej reguły wyłamuje się GBPPLN – powodem jest decyzja Sądu Najwyższego odnośnie procedury Brexit.

Nawigator FX


Nawigator FX 23 stycznia 2017

EURPLN stabilnie, na poziomie  ok. 4.3700. Inauguracyjne wystąpienie prezydenta nie przyniosło konkretów i nie wywołało większej zmienności na rynku. W tym tygodniu sporo publikacji PMI z USA i EU. Przy obecnej sytuacji na rynku jest szansa na dalsze umocnienie złotego.

USDPLN niżej, na poziomie ok. 4.0740. Brak konkretów w przemówieniu prezydenta, sprawia, że momentum   zakładów na politykę Trumpa słabnie, a co za tym idzie możliwe są dalsze wzrosty EURUSD.

GBPPLN na poziomie ok. 5.0650.

USDCNH poziomie ok 6.8330. Przed nami Chiński Nowy Rok (wolne 27/01-2/02/2017), a więc niewielka aktywność na rynku inwestorów.

Strategie zabezpieczające zerokosztowe (przypadek eksportera) wyceniane nieco gorzej niż wczoraj, oprócz pary USDPLN, która wraz ze wzrostem EURUSD, spadła poniżej 4.0700 i dosyć istotnie pogorszyła wycenę. W obecnej sytuacji możliwe jest dalsze umocnienie złotego, co za tym idzie dalsze pogorszenie wyceny strategii zabezpieczających.

Nawigator FX

 


Nawigator FX 19 stycznia 2017

EURPLN stabilnie na  poziomie ok. 4.3700. Na rynku panuje niewielka zmienność. Poziom 4.36-4.37 wydaje się obecnie dobrym poziomiem wsparcia. Dzisiaj dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które zapewne będą słabsze od oczekiwanych, co powinno nieco osłabić złotego. Ponadto decyzja o ECB w sprawie stóp.

USDPLN nieco wyżej, za sprawą niższego EURUSD. Powodem umocnienia się dolara, pomimo nieco słabszych danych o produkcji przemysłowej, była „jastrzębia” wypowiedź prezes FED. Dzisiaj języczkiem uwagi będzie decyzja ECB i późniejsza konferencja.

GBPPLN ponownie powyżej poziomu 5.0, obecnie wynosi ok. 5.0450. Funt jest obecnie bardzo wrażliwy na wieści dotyczące sposobu rozwiązania kwestii Brexit, naszym zdaniem każdorazowa reakcja funta jest zbyt przesadzona, gdyż dane makro nie potwierdzają obaw inwestorów. Wtorkowa wypowiedź Premier May, uspokoiła nieco rynki, ale pytanie na jak długo?

USDCNH poziomie ok 6.8400.

Strategie zabezpieczające zerokosztowe (przypadek eksportera) wyceniane nieco gorzej niż wczoraj. Powodem jest niska zmienność na rynku, a także coraz większa liczb opublikowanych danych makro w tym tygodniu. Wszystko to sprawia, że premia za ryzyko ulega erozji, na niekorzyść eksporterów.

Nawigator FX


Nawigator FX 17 stycznia 2017

EURPLN stabilnie, na poziomie ok. 4.3700. Naszej walucie sprzyja lekka korekta na EURUSD. Przed nami spora porcja danych makro w tym tygodniu m.in.: sprzedaż detaliczna, PPI, produkcja sprzedana przemysłu.

USDPLN niżej na poziomie ok. 4.1000. Powodem jest wzrost EURUSD, będący zapewne skutkiem wypowiedzi D. Trumpa o mocnym dolarze. W tym tygodniu poznamy kandytatów na kluczowe stanowiska w administracji D. Trumpa. W czwartek poznamy zaś decyzje ECB w sprawie stóp i jej komunikat. W powszechnej opinii komunikat ECB powinien być „gołębi”. Poza tym również spora dawka danych makro; głównie z za oceanu. Zatem zapowiada się tydzień sporej zmienności.

GBPPLN na poziomie ok. 4.9760. Dziś poznamy stanowisko brytyjskiego rządu na temat sposobu Brexit.

USDCNH na poziomie ok. 6.8124.

Strategie zabezpieczające zerokosztowe (przypadek eksportera) wyceniane podobnie jak wczoraj, oprócz pary USDPLN, której kurs spot umocnił się do poziomu 4.1000. Przed nami sporo danych makro, a co za tym idzie spora zmienność.

Nawigator FX


Nawigator FX 16 stycznia 2017

EURPLN stabilnie, na poziomie ok. 4.3810. W piątek dwie agencje Moody’s i Fitch potwierdziły obecny rating Polski. W tym samym dniu Komitet Stabilności Finansowej przyjął rekomendację, skłaniające banki do przewalutowania kredytów hipotecznych poprzez zwiększenie kosztów ich utrzymywania w bilansach, nie jest to nowe rozwiązanie, a  zatem neutralne dla rynku. Drugi odczyt inflacji potwierdził ją na poziomie ok. 0.8% r/r. W tygodniu spora dawka danych makro: produkcja przemysłowam, sprzedaż detaliczna, PPI,a więc tydzień zapowiada się interesująco.

USDPLN wyżej wraz z mocniejszym dolarem, obecnie na poziomie ok. 4.1325. W tym tygodniu poznamy kandytatów na kluczowe stanowiska w administracji D. Trumpa. W czwartek poznamy zaś decyzje ECB w sprawie stóp i jej komunikat. W powszechnej opinii komunikat ECB  powinien być „gołębi”. Poza tym również spora dawka danych makro; głównie z za oceanu. Zatem zapowiada się tydzień sporej zmienności.

GBPPLN przebił poziom 5.0000 – w tle groźba hard brexit’u. We wtorek poznamy opinię rządu w tej sprawie.
USDCNH stabilnie wraz z zbliżającym się chińskim nowym rokiem, obecnie ok. 6.8630. W  piątek publikacja następujących danych makro: PKB, produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna.

Strategie zabezpieczające zerokosztowe (przypadek eksportera) wyceniane nieco lepiej niż wczoraj. Wzrost ryzyka politycznego za oceanem spowodowana wyborem kandydatów na kluczowe stanowiska w administracji nowego prezydenta, decyzja ECB w sprawie stóp,  także spora dawka danych marko, to główne czynniki powodujące wzrost ryzyka deprecjacji PLN, a tym samym polepszające wycenę strategii zerokosztowych.

Nawigator FX


Nawigator FX 13 stycznia 2017

EURPLN stabilnie, na rynku panuje niewielka zmienność, obecnie złoty na poziomie ok. 4.3775. Dzisiaj poznamy ostateczny odczyt inflacji za grudzień. Jednak głównym punktem uwagi będzie przegląd ratingów przez Moody’s i Fitch- spodziewane jest utrzymanie dotychczasowego ratingu. Taki scenariusz zapewne pozytywnie wpłynie na PLN i spodziewamy się dalszego umocnienia PLN.

USDPLN stabilnie na poziomie ok. 4.1125. Wczorajsza wypowiedź Yellen została odczytana przez rynek, że najbliższa podwyżka może nastąpić juz w marcu. Z drugiej strony mamy pozytywne dane z Eurolandu dotyczące aktywności gospodarczej i coraz bardziej prawdopodobne staje się ograniczenie QE. Oba te czynniki się nieco się wykluczają, powodując, że potencjalny ruch na EURUSD jest ograniczony. W następnym tygodniu nastąpi przesłuchanie kandydatów na kluczowe stanowiska nowej administracji USA, co zapewne doda nieco zmienności na rynku.

GBPPLN na poziomie ok. 5.0200.

USDCNH poziomie ok 6.8500.

Strategie zabezpieczające zerokosztowe (przypadek eksportera) wyceniane nieco gorzej niż wczoraj. Powodem jest niska zmienność na rynku i polepszenie sentymentu wobec EM. Głównym czynnikiem ryzyka jest przegląd ratingów przez Moody’s i Fitch, które będzie opublikowane dzisiaj po 17-ej.

Nawigator FX


Archiwum

ponwtśrczwptsobnie
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       

Kategorie

  • KRS: 0000386709
  • NIP: 781-186-42-93
  • REGON: 301-744-029